Aktivni ugalj je vrlo efektivan adsorpcioni materijal napravljen procesom termalne aktivacije pri čemu se stvara karakterističan spektar adsropcionih pora. Materijal se prvo karbonizira da bi se kasnije aktivirao sa parom pri 1000 stepeni C. Ova ekstremno velika temperatura daje ugljenu dobro razvijenu pornu strukturu koja liči na molekularne tunele. Konačan proizvod je jedan jak apsorbent sa spektrom pora molekularnih dimenzija.
Naš asortiman obuhvata aktivni ugalj od kokosove ljuske, bituminiranog kamenog uglja i drveta. Iste je moguće isporučiti u praškastom obliku, granulama i u obliku valjaka.
Aktivni ugalj se koristi kod prečišćavanja vode kako bi se uklonio hlor, organska jedinjenja i materije koje vodi daju nepoželjne ukuse i mirise. U završnoj fazi proizvodnje aktivnog uglja isti je moguće isprati kiselinom kako bi se dobio veoma kvalitetan proizvod sa minimalnom količinom prašine što doprinosi sprečavanju ispuštanja silikata pri filtraciji.
Aktivnim ugljem je moguće filtrirati gotovo sve organske materije pa samim tim i rastvarače iz vazduha. Čak i neorganska jedinjenja kao što su sumpor i sumpor dioksid je moguće ukloniti sa aktivnim ugljem. Za tu primenu se ugalj specijalno impregnira sa raznim metalnim solima koje hemijski vežu molekule gasa.
Primjena aktivnog uglja
* Tretman vode za piće
* Tretman procesne i otpadne vode
* Recikliranje rastvarača i otklanjanje sumpora iz prirodnog gasa
* Filteri za prečišćavanje vazduha i biogasa
* Adsorpcija kiselih gasova, žive i amonijaka
I mnoge druge
Jonoizmjenjivačke mase koriste se u tehnologiji vode za uklanjanje nepoželjnih sastojaka metodom izmjene jona. U pitanju su izuzetno efikasni procesi koji obezbjeđuju zahtjevani kvalitet proizvedene vode. Smole su u većini slučajeva na bazi polistirena i sadrže aktivne anjonske ili katjonske grupe koje učestvuju u procesu izmjene.
U ponudi imamo jonoizmjenjivacke smole za:
- omekšavanje vode (uklanjanje kamenca)
- demineralizaciju
- dekarbonizaciju
- uklanjanje organskih materija
- tretman otpadnih voda
- uklanjanje nitrata, borata i drugih u vodi nepoželjnih jona
Flokulanti i koagulanti su hemikalije koje se dodaju zamućenoj vodi u postupku flokulacije ili bistrenja vode, koji je sastavni dio pročišćavanja pitke vode ili obrade otpadnih industrijskih voda. Tretman vode polielektrolitima služi da ubrza taloženje suspendovanih čestica u vodi. Nakon tretmana koagulantom voda se dodatno bistri i prečišćava uz taloženje koje se znatno ubrzava. Polielektroliti otklanjaju najfinije čestice iz vode veoma malih dimenzija, na nivou od nekoliko nanometara.
Uklanjanje gvožđa, mangana i vodonik-sulfida iz vode predstavlja važan zadatak u prečišćavanju vode jer oni mogu graditi nerastvorne taloge koji mogu ugroziti vitalne dijelove sistema za prečišćavanje. Deferizatori rade na principu oksidacije rastvornog gvožđa i mangana u njihov oblik koji je nerastvoran i separabilan. Filtracioni materijal koji se koristi za deferizaciju i demanganizaciju vode, PYROLUSITE (PIROLUZIT), na bazi je specijalno obrađenog mangan-dioksida (MnO2). Zrnastog je oblika i njegova boja varira od tamne braon do tamno sive i crne u zavisnosti od svog porijekla.
Zbog negativnog uticaja koji arsen ima na zdravlje, maximalan dozvoljen sadržaj arsena u vodi za piće smanjuje se u većini država u svijetu sa 50 ppb na 10 ppb (0.01 mg/l). Arsen dospijeeva u zalihe vode za piće putem zagađenja koja prouzrokuju industrije, ali i onih koja nastaju prirodnim putem. BAYOXIDE® E33 dakle ima niz prednosti u odnosu na standardne filtracione materijale koji se koriste za uklanjanje arsena. Nakon zasićenja filtracionog materijala, on se odbacuje na deponiju kao netoksičan otpad jer je arsen trajno vezan za materijal. Ovakvi uređaji su izuzetno jednostavni za upotrebu i održavanje jer zahtjevaju samo povratno ispiranje svake 2-4 nedelje.
Perlit je mineralni depozit vulkanskog porekla. Za industrijsku primjenu materijal se priprema drobljenjem, a zatim sejanjem u frakcije različitih opsega. Filtraciono sredstvo perlit se koristi u industriji i proizvodnji u najširem smislu. Tako se najčešće koristi kao filtraciono sredstvo u proizvodnji farmaceutskih proizvoda, hemikalija, kao i pića, ali i kao filter u proizvodnji plastike i cementa. Zbog jako male gustine perlit je najčešće korišćeno sredstvo za filtraciju tečnosti visokih gustina kao što su voskovi. U prehrambenoj industriji koristi se često umesto dijatomejske zemlje ili u kombinaciji sa njom kao filtraciono sredstvo male nasipne težine i inertno po ponašanju. Zbog svoje pH rezistentnosti koristi za filtraciju jako alkalnih tečnosti.
HYDRO-ANTHRACIT je filtracioni materijal za prečišćavanje vode na bazi lomljenog i prosejanog prirodnog antracitnog uglja. Granule su izuzetno mehanički otporne i svojim karakteristikama zadovoljava sve zahteve u skladu sa standardima EN 12 909, DIN 2000 i DIN 19 643. Nakon integracije u sistem filterska ispuna se ponaša inertno i ne ispušta nikakve materije koje utiču na kvalitet vode. HYDRO-ANTHRACIT svojom stabilnom strukturom garantuje siguran rad i minimum održavanja i najčešće se koristi kao gornji sloj filterske ispune u multimedijalnim filterima.
Filtracija je operacija pri kojoj se voda propušta kroz filtersku ispunu da bi se iz nje izdvojile čestice koje nisu prethodno uklonjene taloženjem. Uklanjanje nepoželjnih jedinjenja sastoji se iz procesa koji se simultano odvijaju na filterskoj ispuni: mehaničko zadržavanje čestica, sedimentacija, hemijska adsorpcija, biološka aktivnost.Da bi se dobio odgovarajući kvalitet filtrata potrebno je da materijal za filter bude pažljivo odabran kako granulometrijski tako i u pogledu visine pojedinih slojeva. U procesu filtracije, kao filtracioni materijal najčešće se koristi kvarcni pesak s obzirom na relativno nisku cenu i zadovoljavajuće iskustvo u dosadašnjoj praksi prečišćavanja vode